Klima Dostu – Araç Klima Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Elci Elektronik Klima Genel Müdürü Ahmet Kaşka. Araç klimaları konusunda bilgiler vermeye devam ediyorum.

Bugünkü konumuz “Araç Klima Sisteminin Parçaları Nelerdir?”

 

Araç Klima Sisteminin Parçaları Nelerdir?

*Kompresör

*Kondenser

*Nem Tutucu Filtre

*Genleşme Valfi

*Evoparatör

*Klima Fanı

*Klima Gazı ve Yağı

*Sensörler

Araç Klima Gazı Nedir?

Klimanın çalışma prensibinde neredeyse her bölüm ile teması olan, soğutmaya yarayan akışkandır. Freon olarak adlandırılan R-12 gazı, bilhassa ozon tabakası adına oldukça zararlıdır. Yeni geliştirilen ve modern klima sistemlerinde ise, bu gazın yerini R-134 gazı almış, 31 Aralık 2012 tarihinden itibaren de üretilen tüm klimalı araçlarda R1234yf soğutucu gazını kullanmak zorunlu hale gelmiştir. Klima gazları

Klima Yağı Nedir? (Klima Kompresör Yağı)

Araç kliması soğutucu madde yağı, klima sistemindeki hareketli parçaları (özellikle kompresör) yağlayarak aşınmaları önler ve sızdırmazlık sağlar. Klima sisteminde bu iş için özel klima yağı kullanılmaktadır. Klima yağı, klima gazının içinde çözünürek çalışır. Bakım sırasında klima gazı kontrolü yapılırken, yağ miktarına da bakılır, gerekirse sisteme yağ ilavesi yapılır. R134a ile soğutucu madde için özel, PAG=Poli-Alkilen-Glükol sentetik yağı kullanılmaktadır. R1234yf gazı için de, bu gaz ile uyumlu olan klima yağı kullanılması gerekmektedir. Klima kompresör yağları

Kondenser Nedir? (Kondenser Çalışma Prensibi)

Kondenser (yoğuşturucu) aracın ön kısmında radyatörün önünde bulunur, kondenser soğutucu fanı da ön kısımdadır. Kompresör kondensere bağlıdır ve gazı buraya basar. Peteklerin içerisinde dolaşan sıcak klima gazı, önden vuran rüzgar (araç giderken) ve/veya kondenser fanı (soğutma fanı) tarafından soğutulur. Soğuyan klima gazı sıvı hale geçer, ama halen yüksek basınçlıdır.

Nem Tutucu Filtre Nedir? 

Nem tutucu filtrenin görevi, kondenserden gelen sıvı haldeki klima soğutucu maddesini, kurutup depolamaktır. İçerisinde süzgeç ve kurutucu madde vardır. Burada su ve pislikler soğutma gazından ayrıştırılır.Yani soğutma gazının nemi alınır. Buradan çıkan klima gazı, genleşme valfine geçer. Nem tutucu filtre

Genleşme Valfi Nedir? Ne İşe Yarar?

Genleşme valfi, klima gazının basıncını düşürür, basıncı düşen klima gazı soğur. Basınç, yaklaşık 15 bardan 1,2 bara düşer. Sıcaklık ise yaklaşık 50 dereceden yaklaşık -7 dereceye kadar azalır.

Genleşme valfi, dolaşımdaki soğutma gazı miktarını değiştirerek, soğutma kapasitesini ideal seviyede ayarlar.

evoparatörün çıkışında bir sıcaklık sensörü vardır, giren soğuk gaz, ısınarak çıkar; sıcaklık sensörü bu ısınma miktarını algılayarak, genleşme valfine bir sinyal gönderir ve genleşme valfi, geçen klima gazı miktarını arttırır veya azaltır. Sıvı girer, sıvı çıkar; yüksek basınçlı girer, düşük basınçlı çıkar; orta sıcaklıkta girer, çok soğuk çıkar.

Evoparatör Nedir? (Evoparatör Çalışma Prensibi)

Havanın soğutulup aracın içine girdiği kısımdır. Buharlaştırıcı olarak da bilinen EVAPORATÖRde, klima gazı, sıvı halde gaz haline geçer.

Kompresör Kondenser  Nem tutucu filter Genleşme valfinden sonra evoparatör bulunur. Torpidonun arkasında motor tarafında bulunur. Genleşme valfinden gelen soğuk klima gazı buradaki peteklerde dolaşarak soğutulur. Peteğin dış gözeneklerinden geçen dışarıdan gelen hava, burada soğuyarak ve nemi alınarak aracın içine üflenir. Klima açıkken aracın altından gelen su, evoparatörde soğuyan sıcak havanın bıraktığı nemden gelir, yani klima açıkken aracın altından su gelmesi damlaması normaldir, bir arıza değildir. Klima gazı evoparatörde: sıvı girer, gaz halinde çıkar; soğuk girer, ısınarak çıkar. Basınç değişmez. evoparatörden gaz halinde çıkan düşük basınçlı klima gazı, kompresör tarafından emilip basılır. Döngü tekrar başlar.

Unutulmamalıdır ki, klima servisi, belgeli ve onaylı servislerde klima bakım cihazları ile yapılmalıdır.

Sağlıklı sürüşler.

WhatsApp chat