Klima Dostu – Araçlarda Klima Kokusu Oluşumu ve Giderilmesi

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Elci Elektronik Klima Genel Müdürü Ahmet Kaşka. Araç klimaları konusunda bilgiler vermeye devam ediyorum.

Bugünkü konumuz “Araçlarda Klima Kokusu Oluşumu ve Giderilmesi

 

 

Araçlarda Klima Kokusu Oluşumu ve Giderilmesi

Araç kliması yaz aylarında serinlemek için ihtiyaç duyulan donanımlardan biridir. Ancak kış aylarında önemsenmeyen ve bakımı yapılmayan klimalar, yazın sürücülere zor anlar yaşatmaktadırlar.

Klima kokusu hepimizin şikayet ettiği, araç parfümü kullansak dahi kurtulamadığımız bir de sıcak havalar eklenince iyice artan bir sorundur.

Kokan klimanın insan sağlığını da oldukça olumsuz etkileyen tarafı vardır. Sağlığa zararlı olan bakteri ve virüsler üreyerek aracınızın içinde yayılır. Dolayısı ile klima bakımına büyük önem verilmesi gerekir.

Sebebi Nedir?

Klima kokuları genellikle evaporatör üzerindeki bakteri ve diğer mikroorganizmaların kontrolsüz büyümesinden kaynaklanır. Sıcak havalarda evaporator üzerinde biriken su nemlenir ve bakteri oluşumu için elverişli bir ortam oluşur. Evaparatöre yapışan sinek, böcek vb. maddelerin yanı sıra bu bölgede oluşan küf ve bakteriler kötü kokuya neden olur. Aynı zamanda klimanın su tahliye giderinin tıkanması da yine koku oluşumuna neden olan faktörlerden birisidir. Şimdi gelelim bu kötü kokuların klimadan arıtılmasına.

Kokudan Nasıl Kurtulurum?

Klima kokusunun giderilmesi için bazı temizleyici maddeler vardır. Ancak deneyimlerimiz sonucunda piyasadaki en iyi ürünü bulduk. (Klima Dezenfektanları AirSept CleanEvap  &  AC Odor Shield).  Bu temizleyici hem aracımızın evaparatörünü temizler, hem de oluşan bakterileri yok edebilir. Temizleme işleminin etkili olması için hem spreyin kullanımına hemde polen filtresinin değişimine ihtiyaç vardır. Kendiniz uygulayabileceğiniz gibi, bir serviste de bu uygulamayı yaptırabilirsiniz. Aracımızın evaparatörüne sıkılan ve hava tahliye kanallarına uygulanan bu ilaçlama ile kötü kokular giderilebilmektedir. Ayrıca araç içi temizliği de yine koku oluşumunda önemli bir faktördür

Kokunun Tekrar Oluşmasını Nasıl Önlerim?

Klimada tekrar koku oluşmaması için klimayı kapattıktan sonra 5 dakika kadar fanı açık tutmak bakteri ve küf oluşumunu engeller. Bunun yanında belirli periyotlarda klima bakım ve temizliğine dikkat ederek uzun ömürlü olmasını ve sizi rahatsız edecek etkilerinin oluşmasını önleyebilirsiniz.

Sağlıklı sürüşler.

WhatsApp chat