Klima Dostu – R 1234yf için kullanılması uygun olan yağlar

 

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Elci Elektronik Klima Genel Müdürü Ahmet Kaşka. Araç klimaları konusunda bilgiler vermeye devam ediyorum.

Bugünkü konumuz “R 1234yf için kullanılması uygun olan yağlar.” Aşağıdaki karşılaştırma tablosu kafalardaki soru işaretlerinin giderilmesinde faydalı olacaktır.

 

 

Yağ türü Uygulama Düşünce
PAG yağı

soğutucu R134a için

Farklı akış özelliklerine (viskozite) sahip farklı derecelerde PAG Yağı, soğutucu R134a ile birlikte kullanılabilir. PAG Yağları higroskopik (nem alan) olduğundan, kutular açıldıktan sonra uzun bir raf ömrüne sahip  değildir.

 

Standart PAG Yağları, soğutucu R1234yf veya elektrikle çalışan klima kompresörleri için uygun değildir.
PAG yağı YF

Soğutucu R1234 yf için

Farklı akış özelliklerine sahip PAG yağları (viskoziteler) soğutucu R1234yf ‘ye özel üretilmesi kaydı ile kullanılabilir. PAG Yağları higroskopik (nem alan) olduğundan, kutular açıldıktan sonra uzun bir raf ömrüne sahip  değildir.

 

PAG yağı YF R1234yf ve R134a soğutucularının her ikisi için uygundur
PAO yağı

soğutucu R134aiçin, Soğutucu R1234yf ve diğer soğutucu için bir ölçüde

R134a için sunulan çeşitli PAG yağlarına alternatif olarak kullanılabilir. (higroskopik olmama avantajına sahiptir, yani diğer yağlardan farklı olarak, nemi ortam havasından emmez). 3 farklı PAO Yağı (AA1, AA2 ve AA3) çok sayıda farklı soğutucu ile birlikte kullanılabilir

 

PAO yağı AA 1yeni Soğutucu R1234yf ile kullanılabilir. Ve ayrıca hibrid araçlarda elektrikle çalışan kompresörler.
POE yağı

soğutucu R134a için

Fabrikada POE Oil ile doldurulmuş elektrikli kompresörlü tüm hibrid araçlarda kullanılabilir (hibritaraçlar için elektrikle çalışan bazı kompresörler de fabrikada özel PAG Yağı ile doldurulur). Soğutucu R1234yf için uygun değildir.
WhatsApp chat