Google Haritalar

Yeni Mahalle/Ankara

Pzt-Cts 08.30-18:00

Çalışma Saatleri

Pzt-Cts 08.30-18:00

Çalışma Saatleri

Google Haritalar

Yeni Mahalle/Ankara

Ozon ve Ozon Jeneratörü

OZON NEDİR?

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır (O3).

Ozon gazı oksidasyonu çok yüksek ve bilinen en kuvvetli dezenfektan olması ve diğer dezenfeksiyon yöntemlerine göre insan vücuduna zararlı hiçbir kalıntı bırakmaması sebebiyle son yıllarda çok yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ozon gazı diğer dezenfektan yöntemlerinden çok daha kuvvetlidir. Ozon organizmaların hücre duvarlarını parçalayarak bilinen bütün virüs, bakteri, mantar, maya ve küf çeşitleri için yok edici etkiye sahiptir.

OZON JENERAÖRÜ NE İŞE YARAR?

Ozon Jeneratörleri, Corona Discharge (Korona Deşarjı) yöntemiyle ozon üreten cihazlardır. Oksijen molekülü (O2) jeneratör içinde Korona Deşarjı yöntemiyle parçalanarak Ozon molekülünü (O3) oluşturur. Ancak Ozon zayıf bir bağ yaptığından bir an önce bu bağı koparıp Oksijene dönüşmek ister. Bu sebeple üretildiği ortamdaki virüsler, mikroplar, bakteriler, kötü kokular ile karşılaşınca onlara nüfuz ederek, parçalar. Bunun sonucunda kendisi de parçalanır ve doğal hali olan oksijene dönüşür. Bu süreç en doğal ozon üretme şekli olduğundan, geride kalıntı bırakmaz.

Ozon jeneraörü ile ozon üretilirken herhangi bir kimyasal kullanılıyor mu?

Hayır, ozon jeneratörü kimyasal değildir. Doğal yolla ozon üretir. Havadaki oksijen molekülleri elektrik kullanılılarak bir birinden ayrılır ve kısa süre sonra ozon molekülleri oluşur. Ancak bu ozon molekülleri zayıf bir bağ ile oluşturulduğu için koku moleküllerini parçaladıktan sonra tekrar oksijene dönüşürler.

Ozon cihazı zararlı mı?

Direkt olarak solunmadığı ve cihaz çalıştırıldığı sırada ortamda bulunulmadığı, kullanma kılavuzuna uygun kullanıldığı sürece hiçbir zararı yoktur.